Bize Ulaşın
Eski büyükdere cad. Maslak iş merkezi no:37 kat:3, PK:34398 Sarıyer İstanbul
info@p-ux.net
Tel: +90 212 211 32 00

UX (Kullanıcı Deneyimi) Tasarımı

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Kullanıcı deneyimi, kullanıcı ile bir ürün veya hizmet arasındaki etkileşimi ifade eder. Bu terim, Don Norman tarafından 90’lı yıllarda icat edilmiştir. Kullanıcı deneyimi bir web sitesi, kahve makinesi veya süpermarket ziyareti gibi deneyimlenebilecek her şey için geçerlidir.

 

“Kullanıcı deneyimi, son kullanıcıların şirketle, hizmetleriyle ve ürünleriyle etkileşiminin tüm yönlerini kapsar.”                                                                                               

                     Don Norman

 

Kullanıcı deneyimi tasarımı nedir?

Kullanıcı deneyimi tasarımı, tasarımı optimize ederek müşterinin o ürünle olumlu etkileşime girmesini ve ürünü sık kullanım için istekli hale getirmesini sağlar. Kullanıcıları görevlerini olabildiğince kolay tamamlamaları için yönlendirmek ve optimum katılımı deneyimlemelerini sağlamak için en iyi yoldur.

 

Kullanıcı deneyimi tasarımı, bu deneyimi şekillendiren tüm farklı unsurları dikkate alır.  Nihai amacı, kullanıcı için kolay, verimli, alakalı ve çok yönlü güzel deneyimler yaratmaktır.

Kullanıcı deneyimi (UX), dört ana disipline ayrılır:

  • Deneyim Stratejisi
  • Etkileşim Tasarımı
  • Kullanıcı Araştırması
  • Bilgi Mimarisi

Kullanıcı deneyimi tasarımı neden önemlidir?

Kullanıcı açısından bakıldığında, iyi kullanıcı deneyimi tasarımı günlük hayatımızı mümkün olduğunca zahmetsiz bir şekilde sürdürmemizi sağlar. Alarm kurmaktan arkadaşlarımızla çevrimiçi sohbet etmeye, müzik dinlemeye veya bir takvim uygulaması kullanmaya kadar, bu işlemleri tamamlama kolaylığımız iyi tasarımın sonucudur.

 

 

Bir Kullanıcı Deneyimi (UX) tasarımcısı ne yapar?

 

UX tasarımcısı, günlük ürünleri, hizmetleri ve teknolojiyi olabildiğince kullanıcı dostu ve erişilebilir hale getirmeye çalışır. Bu deneyimleri tasarlarken, her tip kullanıcıya nasıl değer katabileceklerini düşünmelidir. UX tasarımcısı, kullanıcı ve genel kullanıcı deneyimi için neyin en iyi olduğunu düşünmelidir. Aynı zamanda, ürün veya hizmetin işletmenin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmaktan da UX tasarımcısı sorumludur.

Bizler de P-UX ekibi olarak yeni bir ürün fikriniz olduğunda, var olan fikrinizi geliştirmek istediğinizde veya uygulamanızı test etmek istediğinizde, kullanıcılarınıza kullanıcı dostu deneyimler yaşatmak için buradayız.

Projeniz mi var?

pux
Paylaşan pux
20 Eylül 2021
pux
Paylaşan pux
7 Eylül 2021