Bize Ulaşın
Eski büyükdere cad. Maslak iş merkezi no:37 kat:3, PK:34398 Sarıyer İstanbul
info@p-ux.net
Tel: +90 212 211 32 00

Bilgi Mimarisi

Bilgi mimarisi nedir?

 

Bilgi mimarisi, dijital ürünler içinde bilginin organizasyonunu sağlayan bir çalışma sistemidir. Örneğin, tasarımcılar uygulamalar ve web siteleri oluşturduğunda, kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgileri kolayca bulabilmesi için her bir ekranı ayrı ayrı düzenlerler. Ayrıca, kullanıcıların ekranlar arasında fazla çaba harcamadan gezinmesini sağlayan bir akış oluştururlar.

 

Bilgi mimarisi için 4 ana bileşen vardır;

 

  • Organizasyon Sistemleri: Bu tür bir sistem, kullanıcıların belirli bilgileri nerede kolayca bulabileceklerini tahmin etmelerine yardımcı olur
  • Etiketleme Sistemleri: Bilgileri nasıl temsil ediyorsunuz? Ürün tasarımı basitlik gerektirir, büyük miktarda bilgi kullanıcıların kafasını karıştırabilir. Bu nedenle tasarımcılar, çok sayıda veriyi birkaç kelimeyle temsil eden etiketleri oluşturur.
  • Navigasyon Sistemleri: Kullanıcıların bilgilere nasıl göz attığı veya bu bilgiler arasında nasıl hareket ettiğini içerir.
  • Arama Sistemleri: Kullanıcıların bir web sitesi veya uygulama gibi dijital ürün içindeki verileri aramasına yardımcı olmak için bilgi mimarisinde kullanılır. Arama sistemi, kullanıcıların kaybolma riskinin olduğu durumlarda, yalnızca çok fazla bilgi içeren ürünler için etkilidir.

Bilgi mimarisi neden önemli?

 

Zaman, insanların sahip olduğu en değerli kaynaktır. İnsanların sorunlarına en az çabayla çözüm bulmayı umdukları bir dünyada yaşıyoruz. Bilgi bulmak çok karmaşık veya çok yavaş olduğunda, insanların onu terk etme riski vardır. İnsanlar bir uygulamayı veya web sitesini terk ettiğinde, onları geri getirmek daha zordur. Bilgi mimarisi tasarımının kilit bir rol oynadığı yer burasıdır.

Kullanıcıların web sitelerinde rahatça gezinebilmesi, istedikleri içeriklere kolaylıkla ulaşabilmesi için bilgi mimarisi önemli bir rol oynar. İyi bilgi mimarisi, verimli kullanıcı deneyiminin temelidir.

 

Bilgi mimarisi ve kullanıcı deneyiminin ilişkisi nedir?

 

 Bilgi mimarisi, projenin tel çerçevelerine ve site haritalarına dönüştürülebilen tasarım yapısının bir planıdır. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları, navigasyon sistemini planlayabilmeleri için bunları temel malzemeler olarak kullanırlar.

Kullanıcı deneyimi tasarımı, içerik yapılandırmasından çok daha fazlasını ifade eder. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları ilk etapta, kullanıcıların ürünü kullanırken kendilerini rahat hissetmeleri için etkileşim modeli oluştururlar. Bilgi mimarisi uzmanları kullanıcının hedeflerine odaklandığında, duygu ve psikoloji gibi kullanıcıların davranışlarını ve eylemlerini etkileyen çeşitli yönleri kapsarlar. İyi bilgi mimarisi, verimli kullanıcı deneyiminin temelidir.

 

 

Bununla birlikte amacınız, kullanıcılarınızın bir ürünle etkileşime girmesine yardımcı olmak, web sitenizi veya herhangi bir dijital platformunuzu iyileştirmek ise iyi organize edilmiş ve iyi yapılandırılmış içeriklerle sizlerin yanındayız.

Projeniz mi var?

pux
Paylaşan pux
20 Eylül 2021
pux
Paylaşan pux
7 Eylül 2021