Bize Ulaşın
Eski büyükdere cad. Maslak iş merkezi no:37 kat:3, PK:34398 Sarıyer İstanbul
info@p-ux.net
Tel: +90 212 211 32 00

UI (Kullanıcı Arayüzü) Tasarımı

Kullanıcı Arayüzü (UI) Nedir?

 

Kullanıcı arayüzü, insanlar ve makineler arasındaki etkileşimlerin gerçekleştiği bir yerdir. Kullanıcıların, bir görevi tamamlamak, satın almak veya bir uygulamayı indirmek gibi belirli bir hedefe ulaşmak için aksiyon almasına olanak tanır.

Kullanıcı arayüzü, insan duyularına (görme, dokunma, işitsel ve daha fazlası) hitap eden etkileşim katmanları halinde oluşturulur. Bunlar klavye, fare, izleme dörtgeni, mikrofon, dokunmatik ekran ve kamera gibi giriş cihazlarını ve monitör, hoparlör ve yazıcı gibi çıkış cihazlarını içerir. 

 

Kullanıcı arayüzü neden önemlidir?

Kullanıcı arayüzü, kullanıcı beklentilerini karşılamak ve sitenizin işlevselliğini desteklemek için önemlidir. İyi yürütülen bir kullanıcı arayüzü, zıt görseller, temiz tasarım ve yanıt verme yoluyla kullanıcı ile program, uygulama veya makine arasındaki etkileşimi kolaylaştırır. Siteniz için bir kullanıcı arayüzü tasarlarken, erişilebilirlik, görsel estetik ve kullanım kolaylığı açısından kullanıcının beklentilerini dikkate almak önemlidir. Etkili görsellerin ve verimli yanıt verme hızının optimal bir karışımı, kullanıcının ihtiyaçlarını önceden tahmin edip daha sonra bu ihtiyaçları karşıladığından sitenizin dönüşüm oranlarını artıracaktır.

İyi tasarlanmış kullanıcı arayüzünün temel özellikleri nelerdir?

Tasarladığınız kullanıcı arayüzlerinin, aşağıdaki özelliklere sahip olup olmadığını her zaman kontrol etmelisiniz:

  • Netlik Kullanıcı arayüzünün tüm unsurları, kullanıcılar için oldukça net olmalıdır. Kullanıcıların belirli bir öğenin anlamını çözmesi gerekmemeli.
  • Tanıma Kullanıcı arayüzünüz, kullanıcıların ürününüzle etkileşime girdiklerinde önceki deneyimlerini kullanmalarına olanak tanır.
  • Tutarlılık Arayüzünüzü ürününüz genelinde tutarlı tutmak, kullanıcıların kullanım modellerini tanımasına olanak tanır.
  • Hata önleme İyi kullanıcı arayüzü, kullanıcıların hatalarını önemlesini sağlar.
  • Verimlilik İyi kullanıcı arayüzü, kullanıcıların minimum girdi girmesine izin verir. Ayrıca, deneyimli kullanıcılar için etkileşimi daha verimli hale getirmek için kısayollar sağlar.

Kullanıcı arayüzü tasarımcısının rolü nedir?

Kullanıcı arayüzü tasarımcılarının rolü, bilginin görsel temsiliyle ilgilidir. Kullanıcı arayüzü tasarımcıları, genellikle kullancı deneyimi tasarımcıları tarafından oluşturulan tasarım iskeletini süsler ve estetik bir hale getirir.

Kullanıcı arayüz tasarımcısı olmak, birkaç anlama gelir:

  • Detaylara dikkat İyi tasarımcılar bazı hataların çok küçük detaylarda olduğunu bilirler ve çözümlerinin en küçük öğelerini bile iyileştirirler.
  • Problem çözme becerileri Tasarımda ne yaparsanız yapın, her zaman belirli bir sorunu çözersiniz. Tasarımcılar uygun bir çözüm bulmak için yeterince zaman harcamaya hazır olmalıdır.

 

Kullanıcı arayüzü ile kullanıcı deneyimi arasındaki fark nedir?

Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi, bir projenin yürütülmesi ile ilgilidir ve aynı derecede önemlidir, ancak ayrıntılar farklılık gösterir. Temel olarak, kullanıcı arayüzü, sitenin, uygulamanın veya programın amaçlanan görünümü etrafında tasarlanırken, kullanıcı deneyimi tüm kavramsallaştırma, geliştirme ve teslimat sürecini kapsar. Ek olarak, kullanıcı deneyimine neredeyse her ürünle ilgili olarak başvurulabilirken, kullanıcı arayüzü yalnızca dijital ürünlerle ilgili olabilir. Kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü arasındaki temel farklar şunlardır:

 • Kullanıcı deneyimi, ürünün amacı ve işlevselliği etrafında dönerken, kullanıcı arayüzü, kullanıcının ürünle etkileşiminin kalitesine odaklanır.
 • Kullanıcı deneyimi, pazar araştırması ve kullanıcı ihtiyaçlarını belirleme gibi bileşenleri içerirken, kullanıcı arayüzü, kullanıcının deneyiminin görünümü ve hissi ile ilgili daha sanatsal tasarım bileşenlerine sahiptir.
 • Kullanıcı deneyimi, fikir oluşturmadan geliştirme ve teslimata kadar genel proje yönetimine odaklanırken, kullanıcı arayüzü daha özel olarak bitmiş ürünün tasarımına odaklanır.

Oluşturduğunuz veya fikir sahibi olduğunuz dijital ekranlarınızın kullanıcıya hitap etmesini, kolaylık sağlamasını ve kullanıcı tarafından görsel olarak beğenilmesini istiyor, dönüşüm oranlarınızı artırmayı hedefliyorsanız sizlerin yanınızdayız.

Projeniz mi var?

pux
Paylaşan pux
20 Eylül 2021
pux
Paylaşan pux
7 Eylül 2021