Preloader image
Bize Ulaşın
Eski büyükdere cad. Maslak iş merkezi no:37 kat:3, PK:34398 Sarıyer İstanbul
info@p-ux.net
Tel: +90 212 211 32 00
Geri

Persona Analizi

Persona nedir?

Persona ürün veya hizmet ile etkileşime girecek ortalama bir kullanıcı veya müşterinin karakterizasyonudur. Paydaşlardan farklı olarak personalar ürünü gerçekten kullanacak insan tiplerinin arketipidir. Personalar sunulan ürün veya hizmeti benzer şekillerde kullanabilecek farklı kullanıcı türlerini temsil etmek için kullanıcı araştırmasına dayanarak oluşturulan kurgusal karakterlerdir. Persona oluşturmak kullanıcıların ihtiyaçlarını, deneyimlerini, davranışlarını ve hedeflerini anlamaya yardımcı olur. Farklı kullanıcıların farklı ihtiyaçları ve beklentileri olduğunu anlamanızı ve hedef kitle ile özdeşleşmenizi sağlar. Persona oluşturmak, ürün geliştirme süreçlerine rehberlik eder ve hedef kullanıcı grubunun ihtiyaçlarına karşılık veren bir kullanıcı deneyimi oluşturulmasına yardımcı olur.

Persona analizi nedir?

Kullanıcı araştırması doğrultusunda personaları tanımladıktan sonra, davranışlarının, isteklerinin ve ihtiyaçlarının tasarlanan ürün veya hizmetin tasarımına yaklaşımını nasıl etkileyeceğini anlamak için persona analizi yapmak gerekir. Persona analizi bu süreçte ürün veya hizmetin işlevselliği açısından özelliklerin nasıl önceliklendirileceğinin belirlenmesine yardımcı olur.

Persona analizi yapılırken, tanımlanmış her kullanıcı personası için beceriler, endişeler, hedefler tanımlanırken teknoloji perspektifinden kullanım alışkanlıkları da incelenir. 

Persona analizi tasarım sürecinin yanı sıra, pazarlama ve iletişim alanlarındada son derece önemlidir. Çok çeşitli kullanıcılardan oluşan hedef kitleye birebir ulaşılamayan durumlarda persona analizinin önemi daha da belirginleşir. Hedef kitlesi hakkında detaylı bilgiye sahip olunduğunda ve iletişim hedefleri belirlendiğinde etkili bir içerik stratejisi oluşturmak çok daha kolay hale gelir. Bu sebeple bir ürünün tanıtılması, marka kimliğinin iletilmesi ve doğru kitlenin hedeflenmesi için içerik stratejisi oluştururken de persona analizinden faydalanabilinir.

Persona analizi neden önemlidir?

 • Persona analizi yapmak hedef kitlenizin karşı karşıya kaldıkları zorlukları anlamak ve müşteri kitlenizle ilgili mevcut bilgileri geliştirmenize olanak sağlar. Hedef kitle hakkında bilgi sahibi olmak, onların ihtiyaçlarını aktif olarak takip edebilmenizi ve sunulan ürün veya hizmeti buna göre yenilemenizi sağlar. Hedef kitlenin ihtiyaçlarına göre planlanan değişimler, ilgili konularda iletişim becerilerini arttırır ve müşteri kitlesinin artmasını sağlar.
 • Persona analizinin bir parçası olarak dış etkenlerin örneğin sezona bağlı değişimlerin tanımlanması, ürün veya hizmet özelliklerinin ve tanıtımının şekillenmesinde etkili içgörüler sağlar.
 • Persona analizi titizlikle gerçekleştirildiğinde, kullanıcıları etkileyen çok çeşitli faktörlerin tespit edilmesine olanak sağlar.
 • Persona analizi hedef kitleninin özelliklerinin derinlemesine anlaşılmasına, yalnızca neye ihtiyaç duyduklarını ve istediklerini değil aynı zamanda bu ihtiyaç ve isteklerin nasıl örtüştüğünün anlaşılmasını sağlar.
Assessment Systems Dashboard UX / UI

Assessment Systems Dashboard UX / UI

Gediz Perakende Online İşlemler Paneli UX/UI

Gediz Perakende Online İşlemler Paneli UX/UI

Assessment Systems Dashboard UX / UI

Assessment Systems Dashboard Projesi, insan kaynakları çalışanları ve aday çalışanlar için bir platformdur. Bu platform, işe alım süreçlerini ve sonuçlarını hızlı ve etkin bir şekilde deneyimlemek...

 • Strategy

  UX Strategy, Business Strategy

 • Design

  UI/UX Design

 • Client

  Assessment Systems

View Project

Gediz Perakende Online İşlemler Paneli UX/UI

Gediz Elektrik, mevcut ve görünür ürün özellikleri yelpazesinde tüketici ekranları için benzersiz bir görsel sistem ve strateji oluşturduk. Genel Bakışİzmir ve Manisa illerinde 3 milyon müşterisine sürekli ve kaliteli...

 • Strategy

  Hedef Kitle Analizi, UX Stratejisi, İçerik Stratejisi ve Bilgi Mimarisi, Kullanıcı Akışları

 • Design

  UI/UX Design

 • Client

  Gediz Elektrik

View Project