Preloader image
Bize Ulaşın
Eski büyükdere cad. Maslak iş merkezi no:37 kat:3, PK:34398 Sarıyer İstanbul
info@p-ux.net
Tel: +90 212 211 32 00
Geri

A/B Test

A/B Testi Nedir?

A / B testi, aynı web sitesinin çeşitli sürümlerin performans bazlı geri dönüşlerini anlamak amaçlı uygulanan sayısal veri toplanabilecek bir test yöntemidir.

Örneğin: Kullanıcıların %50’si sürüm A’yı ve diğer yarısı da sürüm B’yi farklı bir başlık, farklı resimler, farklı buton mesajları vb. gibi değişikliklerle göreceklerdir.

Peki A/B Testi Nerede Kullanılır?

Bu metodoloji genelde, sayfa yapısı, kayıt formları, harekete geçirici mesajlar dahil olmak üzere, kullanıcının dönüşüm oranını artıracak ve kararını etkileyebilecek ölçülebilir öğelerini test etmek için kullanılır.

A/B Testi Hangi Durumlarda Önemlidir?

A / B testi, Dönüşüm oranları optimizasyonundan içgüdüsel karar verme ve tahmin etme gibi sayılamayan etkenleri ortadan kaldırır. A / B testi, kullanıcıların karar vermesini, tıklamalarını ve dönüşümleriyle performansı artırmayı sağlar.

A/B Testi Nelere cevap verir?

 

Genelde A / B testi ile Dönüşüm oranları optimizasyonun aynı şey olduğunu düşünülüyor.

A / B testi dönüşüm oranları optimizasyon sürecinin son adımıdır. A / B testi yeni fikir üretmek için değil zaten kullanıcı deneyimi olarak belirli bir seviyeye gelmiş ve kullanılabilirlik olarak test edilip yayına çıkmış bir projenin testini yapar. Bu yüzden herhangi bir A / B testi yapılmadan önce mutlaka kullanıcı deneyimini iyileştirmek sonrasında dönüşümleri nasıl artıracağımız konusunda bazı kanıta dayalı hipotezler geliştirmek gerekir.

Başka bir deyişle, A / B testi hakkında düşünmeye başlamadan önce, aşağıdaki gibi soruları yanıtlamanız gerekir:

 • Kullanıcılar nereden çıkış yapıyor?
 • Hangi web sitesi öğeleriyle etkileşime giriyorlar?
 • Hangilerini görmezden geliyorlar?
 • Neyi başarmak istiyorlar ve web siteniz nerede yetersiz kalıyor?

Bununla birlikte, eğer kullanıcılarınızın davranışlarını incelemeye karar verirseniz ve amacınız, dönüşüm oranlarını artırmak, web sitenizi veya herhangi bir dijital platformunuzu iyileştirmek ise kullanabileceğimiz birçok farklı teknoloji ile sizlerin yanındayız.

Assessment Systems Dashboard UX / UI

Assessment Systems Dashboard UX / UI

Gediz Perakende Online İşlemler Paneli UX/UI

Gediz Perakende Online İşlemler Paneli UX/UI

Assessment Systems Dashboard UX / UI

Assessment Systems Dashboard Projesi, insan kaynakları çalışanları ve aday çalışanlar için bir platformdur. Bu platform, işe alım süreçlerini ve sonuçlarını hızlı ve etkin bir şekilde deneyimlemek...

 • Strategy

  UX Strategy, Business Strategy

 • Design

  UI/UX Design

 • Client

  Assessment Systems

View Project

Gediz Perakende Online İşlemler Paneli UX/UI

Gediz Elektrik, mevcut ve görünür ürün özellikleri yelpazesinde tüketici ekranları için benzersiz bir görsel sistem ve strateji oluşturduk. Genel Bakışİzmir ve Manisa illerinde 3 milyon müşterisine sürekli ve kaliteli...

 • Strategy

  Hedef Kitle Analizi, UX Stratejisi, İçerik Stratejisi ve Bilgi Mimarisi, Kullanıcı Akışları

 • Design

  UI/UX Design

 • Client

  Gediz Elektrik

View Project