Bize Ulaşın
Eski büyükdere cad. Maslak iş merkezi no:37 kat:3, PK:34398 Sarıyer İstanbul
info@p-ux.net
Tel: +90 212 211 32 00

Marka Deneyimi Stratejisi

Marka deneyimi nedir?

Marka deneyimi en genel tanımıyla, kullanıcıların bir ürün, hizmet veya organizasyon ile etkileşimi ve bu süreçte marka kimliğinin nasıl algılandığıdır. Marka deneyimi kullanıcıların bir markaya dair sahip olduğu tüm duyum, düşünce duygu ve tepkilerin toplamıdır. Marka deneyimi tek bir etkileşim noktasına, kanala veya medya türüne özgü değildir. Daha ziyade, kullanıcıların herhangi bir ortamda mir markayla karşılaştıktan veya marka ile etkileşime girdikten sonra oluşan sonuç veya kalıcı izlenimdir.

Marka deneyimi stratejisi nedir?

Marka deneyimi stratejisi, bir marka için vizyon oluşturma ve bu vizyonun sunulan deneyimler aracılığı ile hayata geçirmesini sağlayan pratik ve etkili bir araçtır. Marka deneyimi stratejisi yalnızca marka değerleri ve duygusal faydalarla sınırlı değildir. Markanın vaatlerini deneyimsel ilkelere dönüştür

Marka deneyimi stratejisi neden önemlidir?

Marka deneyiminin önemli olmasının sebeplerinden biri deneyimlerin daha güçlü bağlar kurulmasını kolaylaştırmasıdır. Olumlu bir marka deneyimi rakip markalara tercih edilmeyi ve satış oranlarının artmasını sağlar. Etkili bir marka deneyimi stratejisi tutarlı bir marka deneyimi oluşturmanın temelini oluşturur. Marka deneyimi tutarlılığı kalıcı müşteri ilişkileri oluşturmaya ve marka bilinirliğini arttırmaya yardımcı olur. 

Etkili bir marka deneyimi stratejisi oluşturulmadığında, tüm kaynakların birkaç kanala ve büyük ölçekli etkinliklere odaklanmasından kaynaklı problemler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, sadece tutarlılığa odaklanmak ise marka deneyimini sıradanlaştırabilir. Etkili marka deneyimi oluşturmak için bütüncül bir yaklaşımın yanı sıra, markanın rakiplerinden ayrışmasını sağlayacak faktörler de düşünülmelidir.

  • Marka deneyimi stratejisi, markaların hedef kitleleri ile daha derin duygusal bağ kurarak sunulan hizmetin iyileşmesini sağlar. Marka deneyimi stratejisi hedef kitle ile empati kurarak, marka kullanıcı bağını güçlendirir. Bu sayede hedef kitleyi tanımak ve pazarlama stratejisini de ihtiyaçlara göre oluşturmak kolaylaşır.
  • Birçok kullanıcı bir marka ile daha derin bir bağ kurmayı tercih eder. Bu bağın kurulması için kullanıcıların ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra tutarlı bir şekilde hayatlarının bir parçası olmayı başarmak gerekiyor. Marka deneyimi stratejisi sayesinde hedef kitlenin ilgisini çeken deneyim unsurlarını oluşturmak ve daha iyi etkileşimler kurmak mümkün olur.
  • Bir marka online erişim noktaları, logosu ve diğer görsel yönlerinden daha fazlası ile temsil edilir. Marka deneyimi ile rakipler arasından öne çıkmak için sunulan deneyim zenginleştirilmelidir. Marka deneyimi stratejisi bu yeni imkanların keşfedilmesini sağlar.
  • Markaya duyulan güven satın alma kararını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Hedef kitle üzerinde marka hakkında güçlü ve güvenli bir izlenim bırakmak için marka deneyimi stratejinden faydalanılabilir. Bu çalışmalar sonucunda marka ve hedef kitle arasındaki duygusal bağ güçlenir ve hatta oluşan güven nedeniyle kullanıcılarınız markayı yakınlarına tavsiye ederler.
  • Marka deneyimi stratejisi oluştururken, pazarlama bakış açısının yanı sıra tasarım düşüncesi de benimsenir. Empati, çeşitlilik, birden fazla duyunun uyarılması gibi unsurlar marka deneyiminin planlanırken göz önünde bulundurulur. 

Projeniz mi var?

pux
Paylaşan pux
20 Eylül 2021
pux
Paylaşan pux
7 Eylül 2021