Bize Ulaşın
Eski büyükdere cad. Maslak iş merkezi no:37 kat:3, PK:34398 Sarıyer İstanbul
info@p-ux.net
Tel: +90 212 211 32 00

Kullanıcı Deneyimi Analizi

Kullanıcı deneyimi analizi nedir?

Kullanıcı deneyimi analizi, kullanıcı ile kullanıcı arayüzü veya bir tasarım arasındaki etkileşimi ölçme sürecidir. Kullanıcı deneyimi analizi genellikle kullanıcı arayüzünün tasarımında değişiklikler yapılması gerektiğinde kullanılır. Kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmak için mevcut deneyimin hangi açılardan tekrar ele alınması gerektiği ile ilgili içgörüler sağlar.

Kullanıcı deneyiminin analiz edilmesi, kullanıcıların oturum süresini, oturum başına sayfa sayısını, sayfa kalış süresini ve nihayetinde çevrimiçi satış yaratmayı ve olası satış dönüşümünü arttırmayı sağlayacak tasarım değişikliklerine yol açar.

Kullanıcı deneyimi analizi neden önemlidir?

Kullanıcı deneyimi analizi sırasında hem nicel hem nitel verilerin analiz edilmesi kullanıcılar, paydaşlar ve hizmet sağlayıcı için nelerin faydalı olduğunu ve istenilen şekilde çalıştığını aydınlatır.

Kullanıcı deneyimi analizi, uygulanacak değişikliklerle alakalı verilen önemli kararları gerekçelere dayandırılmasını sağlar. Gerekçesi ve dayanağı olmayan tasarım kararları verilmesi sonucu gelişigüzel sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunun aksine kullanıcı deneyimi tasarımı, karar alma sürecinde çok boyutlu bir bakış açısı sunar.

Veriler daha anlamlı kullanıcı ve müşteri deneyimleri ile sonuçlanan stratejiyi oluşturmayı sağlayan öngörüler sunduğu için tasarım sürecine kullanıcı deneyimi analizi dahil etmenin yatırım getirisi vardır.

Kullanıcı deneyimi analizinde kullanılan metotlar nelerdir?

Kullanıcı deneyimini analiz etmek için A/B testi, ısı haritası ve pazarlama araştırması gibi ölçüm araçlarını kullanılır. Bu ölçüm araçları sayesinde bir kullanıcının bir web sitesiyle nasıl etkileşime girdiğini ölçebilir. Hangi öğelerin kullanıcıların sayfada daha fazla zaman geçirmesini sağladığını, “sayfada kalmalarını” ve hangilerinin ayrılmalarına neden olduğunu “Sıçrama” ve “Çıkış” olarak söyleyebiliriz. A / B testi, ziyaretçilerinizin veya okuyucularınızın %50’si arasında bir düğme rengi veya düğme metni (“buraya gönder” veya “buraya tıklayın” gibi) gibi farklılıkları test etmek için kontrollü bir ortam sağlayan çoğu web ve e-posta hizmetinde kullanılabilen bir uygulamadır. Isı eşleme, fare konumunu izleyerek bir ziyaretçinin gözünün sitenizde nereye gittiğini gösteren başka bir kullanıcı deneyimi ölçüm uygulamasıdır (Bu, gözün baktığı yere göre farenin hareketi arasında bilinen bir bağlantıya dayanır). Bu tür kullanıcı deneyimi analiz ve ölçüm araçlarından elde edilen bulgular sunulan kullanıcı deneyimi hakkında son derece bilgilendiricidir ve daha da önemlisi, eyleme geçilmesine olanak sağlayan içgörüler sunar.

Projeniz mi var?

pux
Paylaşan pux
20 Eylül 2021
pux
Paylaşan pux
7 Eylül 2021