Bize Ulaşın
Eski büyükdere cad. Maslak iş merkezi no:37 kat:3, PK:34398 Sarıyer İstanbul
info@p-ux.net
Tel: +90 212 211 32 00

İçerik Stratejisi

İçerik stratejisi nedir?

İçerik stratejisi web siteleri, uygulamalar, dijital hizmetler veya ürünlerde yer alan içeriğin planlanması ve yönetilmesi anlamına gelir. İçerik stratejisi oluşturmak içerik üretmekten ziyade tanımlanan hedefler doğrultusunda üründe kullanılan dilin analiz edilmesi ve tanımlanmasıdır. İçerik stratejisi uzun vadede pazarlama stratejisine paralel geliştirildiğinde alınan geri dönüş iyileşir. 

  • İçerik stratejisi marka ve ürün hedefleri ile uyumlu içeriğin oluşturulması, sunulması ve yönetilmesine rehberlik eder.
  • İçerik stratejisi doğru içeriği, doğru kişilere, doğru yerde ve doğru zamanda ulaştırmak anlamına gelir.
  • İçerik stratejisi içerikle alakalı, kullanıcı odaklı ve hedefe dayalı seçimlerin süreç boyunca uygulanmasıdır.

İçerik stratejisi neden önemlidir?

İçerik stratejisi herhangi bir içeriği neden kullanıldığını, kime ulaşmak istediğinizi, hangi içeriği oluşturacağınızı ve hedeflerinizi tam olarak anlamınızı sağlar. Somutlaştırılmış bir içerik stratejisi ürün veya hizmetinizin hedef kitlenize sunulurken, pazarlama hedeflerinizle paralel şekillenmesine rehberlik eder.

  • İçerik stratejisi içerik üretmenizi kolaylaştırır.

İçerik stratejisi içerik üretme eforunuzu doğru kanallara aktarmanızı sağlar. Ne amaçla, ne tür içerikler üretmeniz gerektiğini açıklar. Nedeni anladığınızda içerik üretimi için fikir, konu ve ilham bulmak çok daha kolaydır.

  • Farklı iletişim kanallarında tutarlı içerik üretmenizi sağlar.

Farklı kanallarda, ilişkilendirilmemiş ve tutarsız içerik yayınlamak hedef kitlenizin kafasını karıştırır. Oluşturmak istediğiniz marka kimliği ve pazarlama stratejisi açık bir şekilde anlaşılmaz. Farklı kanallarda farklı üslup kullanmak ve belirlenmiş bir programa bağlı kalmadan rasgele yayın yapmak güvenilirlik seviyenizi düşürebilir. İçerik stratejisi, içerik oluşturma ve yayınlamadaki tutarlılığınızı arttırarak hedef kitlenizin beklentilerini karşılamanıza yardımcı olur.

  • Hedeflenen kitleye ulaşmanızı sağlar.

Her ürün/hizmet satın alma olasılığı yüksek belli bir hedef kitleye ulaşmayı amaçlar. Başarılı bir içerik stratejisi ideal hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırır. İçerik stratejisi hedef kitlenin daha iyi anlaşılmasına, ihtiyaç, beklenti ve problemlerin tespit edilmesine yardımcı olur. Ayrıca, bu ihtiyaçlara cevap veren içeriğin doğru kanallarda yayınlanmasına sağlar. 

  • Marka kimliğini geliştirmeye ve sağlamlaştırmaya yardımcı olur.

Markanın dışardan nasıl algılandığı ve hedef kitleniz tarafından nasıl konumlandırıldığı çok önemlidir. Çevrimiçi içerik oluşturma ve dağıtımına rehberlik eden sağlam bir stratejiye sahip olmak marka kimliği ve markanın nasıl algılandığını tanımlamada yardımcı olur. Ürün veya hizmetin neleri temsil ettiğini ve hikayesini stratejik bir şekilde hedef kitlenize anlatmanızı sağlar.

  • Zamandan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlar.

İçerik pazarlamasında hedeflere ulaşmak için deneme yanılma yaklaşımı kullanmak zamanı ve enerjiyi boşa harcamaya sebep olabilir. Nasıl içerik oluşturulacağını, alanınızda en iyi hangi içerik türlerinin işe yaradığını bilmek, belirlenen hedef kitlenin ne istediğini anlamak ve stratejik planlama sayesinde harcana zaman ve enerji azaltılabilir.

  • Yeni fırsatların belirlenmesine yardımcı olur.

İçerik stratejisi çalışması sayesinde yeni ve başarılı içerik oluşturma fırsatlarını keşfetmek kolaylaşır. Belirlenen hedef kitlenin büyük bir kısmına ulaşabilecek konularla alakalı içerik oluşturulabilir.

  • İçerik stratejisi oluşturmak maliyetleri düşürür.

İçerik üretmek ve yayınlamak maliyetli olabilir. İçerik stratejisi büyük resmi göz önünde bulundurarak belirlenen bütçe içinde kalarak etkili içerik üretilmesini ve doğru kanallardan yayınlanmasını sağlar.

Projeniz mi var?

pux
Paylaşan pux
20 Eylül 2021
pux
Paylaşan pux
7 Eylül 2021